27-28 MAYIS 2017 HASSAS İNİŞ YARIŞMASI

Uçuş Okullarımızla İlgili Genel Görüşü İnceledik.

KISACA SONUÇ

 • Çok pahalı.
 • Yavaş.
 • Verilen sözler tutulmuyor.
 • Eğitim şekli ve kalitesiyle ilgili bir dünya dedikodu.
 • Uçakların durumuyla ilgili bir başka gezegen dolusu dedikodu.
 • Öğretmenler; tecrübesiz, vasıfsız, ucuz iş gücüne tabi, hepsi saat doldurmaya çalışıyor ya da çok yaşlı bitkin. Öğretmen olmak isteyen yok, ilk fırsatta bir havayoluna gidecekler. Zaten havayoluna gidememiş ya da alınmamış veya orada işi bitmiş kişiler öğretmen olarak kullanılıyor, bunlar da yeterince iyi eğitim veremiyorlar vs. vs.
 • BUNLAR DOĞRU MU?

Bilemiyoruz ya da bilen biliyor.

DÜŞÜNDÜK

Uçuş okullarının hepsini bu ağır ithamlar atında tutmaktansa, onlara böyle olmadıklarını göstermek için bir şans verelim dedik.

Fuarlarda, uçmayan ortamlarda, ışık altında doğrular yeterince görünmeyebilir veya aldatıcı olabilir. Okulların, ticaret müdürlerinin ağzının yaptığı laf kadar bilgili ve bilekli öğretmenleri olmayabilir. Ya da tersi geçerlidir.

Eğer gerçekten yetenekli, deneyimli ve becerikli öğretmenleriniz varsa (ki onlarca öğretmenleri içinde mutlaka vardır canım) ve bu öğretmenler yine becerikli ve bilgili öğrenciler yetiştirebiliyorsa, gelin bunu uçarak herkese gösterelim.

Aslın da bu fikir, tam olarak bize ait değil. Uçuş okullarımızdan birisinin kalite müdüründen geldi. Yani kendilerine güveniyorlar ve biz bütün uçuş okullarımızın aynı durumda olduğuna inanmak ihtiyacı içindeyiz.

“Biz iyiyiz, korkumuz yok” diyen bütün uçuş okullarını,

istedikleri tip uçaklarıyla;

Türk Hava Kurumu Ev Sahipliğinde,

 KARAİN HAVA ALANINA davet ediyoruz.

Halkımızı ve ilgili kim varsa, onları da davet ediyoruz. Gelip görsünler. Uçakları görsünler.

Öğretmenleri “hassas iniş yarışması”nda görsünler.

Öğrencileri “biraz daha az hassas iniş yarışması”nda görsünler.

Katılanları alkışlayalım, becerilerine övgü yazalım.

BU YOLLA;

İLK KEZ BİR ARAYA GELELİM.

EĞLENELİM VE GÜLELİM.

HAVA ATALIM.

FİKİR ALIŞ VERİŞİNDE BULUNALIM.

KENDİMİZİ GÖSTERELİM.

GÜZEL BİR FLY-IN YAŞAYALIM.

YA DA BURUN KIVIRIP KORKUMUZU GİZLEYELİM.

ÇOK BASİT

27-28 MAYIS 2017 TARİHİNDE KARAİN’de BULUŞALIM.

22 mayıs tarihinden itibaren antreman için gelebilir, bütün gün emniyetle uçabilirsiniz.

KURALLAR-ŞARTLAR

 • Şaşaa, şenlik, festival yok. Mangal partisi var, sohbet var, emniyet var.
 • Gösteriş, vaat yok. Gerçek uçuş var, bilek var, seyirci var.
 • Öğrenci pilot konumunda katılacak olanlar, okullarına ait uçakla katılacaktır. Öğrencilerin pilot statüsüne erişmiş olması gerekecektir. Öğrencilik statüsü bitmiş öğrenciler, mezun sıfatıyla katılamazlar.
 • OKULLAR, HER ÖĞRETMEN İÇİN BİR UÇAKLA KATILABİLİR. EĞER AYNI OKUL, ÖĞRENCİ YARIŞMACI DA GETİRMİŞSE, AYNI UÇAKLA KATILIM YAPILABİLİR.
 • GENEL HAVACILIK KATILIMLARI İÇİN BİR UÇAKTA İKİ FARKLI PİLOT AYRI AYRI YARIŞABİLİR.
 • Her türlü MTOW 465 kg’dan fazla uçakla katılım mümkündür. SE-ME fark etmez.
 • Pilotlar yalnız uçuş yaparak yarışacaklardır.
 • Okullar, uçuş eğitiminde kullandıkları tescilli uçaklarla katılabilir.

YARIŞMA

Hassas İniş Yarışması, bütün dünyada çok sıklıkla yapılan ve oldukça eğlenceli, emniyetli, basit bir havacılık etkinliğidir.

Türkiye Uçuş Okulları ve Genel Havacılık Hassas İniş Yarışması, bütün dünyada yapıldığı şekil ve şartlarda yapılacaktır. Buna göre yarışmacıların;

1000 metre uzunluk ve 30 metre genişlikte nizami LCN asfalt pist üzerinde bulunan (bakınız plan) teker koyma çizgisi bölgesindeki 1,5 metre genişlikte alan içine teker koyması beklenmektedir.

Hedef bölgeye teker konması, 10 puan değerindedir. Hedefin ön ve ardında bulunan birer metrelik çizgilere göre kaç metre hata varsa o kadar eksi puan yazılır. On metreden daha uzak inişlerin hepsi, -10 puan olarak değerlendirilir.

Yarışma, hakem ikazıyla ilk kalkış koşusunun başlaması ve üçüncü iniş (teker koyma) zamanı arasında gerçekleşir. Bu süre en fazla 15 dakikadır. 12 dakikadan sonraki her iki saniye, -1 puan olarak değerlendirilir.  Bu süre öğrenci pilotlar için 20 dakikadır.

Yarışmacı, teker koyduktan sonra, uçak zıplamamalıdır. Zıplaması durumunda, -3 puan olarak değerlendirilir.

İlk teker koyuştan sonra, koşmaya devam ederek (touch & go) bu işlem iki kere daha yapılır.

Yarışmacının üç inişinin ortalama değerini en yüksek tutması beklenir.

Yarışmacılar, verilmiş süre içinde, pist eşik çizgisinden önce ikaz etmek şartıyla pas geçebilirler. Eşik çizgisinden sonra pas geçme ikazı kabul edilmez ve iniş yapıldı sayılır.

Üç iniş yapmak zorunludur.

YARIŞMA PROGRAMI

27 Mayıs 2017

Gurup      08:00-12:00

Gurup      13:00-18:00

18:30       Akrobasi Gösterisi

19:00       Paraşüt Atlayışları, Paramotor ve Model Uçak Gösterileri

20:00       Mangal Parti

28 Mayıs 2017

Gurup      09:00-11:00

Gurup      12:00-17:00

18:00       Akrobasi Gösterisi

18:30       Paraşüt Atlayışları, Paramotor ve Model Uçak Gösterileri

Hakemler

Selçuk ÇAKMAKLI, Hatice YAĞDI, Halis ATMIŞ,

Ve SHGM Yetkilileri

KATILIM ELBETTE ÜCRETLİ (sadece uçuş okullarına). (KDV dahil DEĞİLDİR).

Genel havacılar için katılım tamamen ücretsizdir.

Uçuş Okulları için:

BEHER UÇAK İÇİN  1800 TL

ÖĞRETMEN PİLOT 2350 TL

ÖĞRENCİ PİLOT      1040 TL

ÖDÜL

BOL MİKTARDA SOSYAL MEDYA İLETİŞİMİ.

INSTAGRAM VE FACEBOOK NAKLEN YAYIN.

BASIN YOLUYLA BAYAĞI BİR HABER.

DEDİKODU.

BELKİ BİR İKİ HEDİYE VE PLAKET.

TER VE HAK EDİLMİŞ BİR GURUR.

SADECE; BİR ÖĞRETMEN VE BİR ÖĞRENCİ OKULLARIYLA BİRLİKTE, AYRICA BİR GENEL HAVACI ÖDÜLLENDİRİLECEK.

KARAİN

THK Karain Havacılık Eğitim Merkezi, Antalya'nın Kuzeyinde ve kent merkezine 15 km uzaklıkta konuşlu, ülkemizin ilk "hava olimpiyatları" için özel olarak inşa edilmiş, yerleşik ve amaca göre donanımlı hava meydanıdır. Bulunduğu yerin coğrafi ve iklim şartları yılın büyük bir kısmında uçuş imkanı vermekte, özellikle sportif havacılık ve aerobasi alanında bir merkez özelliği taşımaktadır. Sadece sportif havacılık ve aerobasi dışında ülkemiz sivil havacılığının gelişmesi, bu nosyonun genç kuşaklara doğru ve etkili şekilde ifade edilebilmesi için düzenli çalışmalar, kamplar, etkinlikler gerçekleştirilen hava parkında aynı zamanda çeşitli bilimsel havacılık araştırmaları, çalışmaları yürütülmekte ve bu çalışmalara ilişkin doküman hazırlanarak sivil havacılık hizmetine sunulmaktadır. Çeşitli bakım ve hava aracı konaklama olanakları, geniş apron ve taksi yolları dışında şu anda 1000 metre uzunluk ve 30 metre genişliğinde LCN asfalt değerlere sahip olarak hizmet veren ana pistin yanı sıra yine 1000 metre uzunluğunda bir acil durum pisti ve ayrıca çim pist mevcuttur.

Kontrolsüz meydan statüsündeki Karain herhangi bir yaklaşma prosedürüne sahip değildir. Yaklaşma için Unicom 133.050 Mhz ‘den bilgi verilmesi ve yaklaşan trafiklerin kendi arasında haberleşmesine dayalı, pilot sorumluluğunda yaklaşma esastır.

GPS'niz varsa 37°06'00'' N 30°38'45'' E değerlerini bağlamanız yeterlidir. 18-36 istikametindeki pistin irtifası AMSL 1000 feet, uzunluğu, 1000 metre ve genişliği 30 metredir.

 Hava meydanında Jet A1 / Avgas yakıtları bulunmakta; ödemeler nakit veya kredi kartı şeklinde yapılabilmektedir (bu etkinlik için okul fiyatından).

Apronda, aynı anda yüzlerce uçak için konaklama ve bağlama sağlanabilmektedir.

Karain Hava Meydanı, SHGM' nin yayınladığı genelge ve geçerli iniş şeridi talimatı ile işletilmektedir. Buna göre, istifade edecek bütün hava taşıtlarının sorumlulukları "Kaptan Pilotlarına" aittir. Uçuş planlarının açılması veya kapatılması için AIS ofis kullanılabilir.

Tahmini iniş saatlerinin bildirilmesi gerekmektedir.

KONAKLAMA ve YEME-İÇME

Doğal olarak Antalya kenti, ülkemizde konaklama anlamında en fazla seçenek sunan noktalardan birisidir.

Bu etkinlik için herhangi bir konaklama tesisi ile özel anlaşma yapılmamıştır. Öte yandan, Karain Hava Meydanı'na en yakın ve sağlıklı üç konaklama tesisinin adları aşağıda gösterilmiştir. Ayrıca arzu eden katılımcılarımıza, her birinde en az üç kişinin konaklayabileceği çadırlar ücretsiz olarak sağlanabilir.

Best Western Vib Hotel (5 km)            Keptur Park Otel (10 km)       Döşemealtı Otel (6 km)

Etkinlik süresince sizlere hizlere hizmet verecek küçük bir büfe bulunacaktır ve ücreti karşılığı yeme içme sorunlarınızla ilgilenilecektir. 27 Mayıs akşamı, Mangal Parti bütün katılımcılara ücretsizdir.

Okulunuz veya kulübünüzle ilgili apronda bir yeriniz olsun istiyorsanız, size ücretsiz çadır stand alanı sağlayabiliriz. Haberimiz olsun yeter. Bakarsınız, canlı müzik falan da olur. Eğleniriz.

NASIL KATILIRIM?

Basit. Okul adınızı, katılacak uçaklarınızın tescillerini ve yarışmacı isimlerini, ayrıca uçaklarınızın hangi gün Karain meydana ulaşacağını, iletişim kurulacak kişinin telefon numarasını ve fatura adresinizi elbahavacilik@gmail.com adresine bildirin. Biz de size banka hesap numarası gönderelim.

Genel havacı olarak katılacaklar ise, ad soyad telefon no ve tescille birlikte varış gün ve zamanını bildirmelidir.

BÜTÜN SORULARINIZ İÇİN ÇEKİNMEDEN 0 532 6859310

KATILIM İÇİN SON BAŞVURU TARİHİ : 15 MAYIS 2017

BASİT, TERTEMİZ ve EĞLENCELİ BİR ETKİNLİK GEÇİRMEK DİLEĞİYLE.

 

YAYIMLARIMIZ